WOLL-paistinpannu CONCEPT PRO 24 cm, induktioliedelle, irrotettava kahva
Code: WL1524CORelated products
Product detailed description
Tärkeää! WOLL-astiasta kokkaaminen on kuin taidetta, joka palkitsee sinut parhailla teoksilla, kun toimit oikein. Lue siksi WOLLin käyttöohjeet, jotka löytyvät tämän kuvauksen lopusta. ↓↓↓
Concept PRO -ruostumattomat teräspannut, saksalaisen WOLL-merkin, ovat saaneet ainutlaatuisten ominaisuuksiensa ansiosta kansainvälisesti tunnustettuja muotoilupalkintoja. Ne on suunniteltu energiatehokkaaseen paistamiseen ja kypsennykseen. Niitä voidaan käyttää kaikentyyppisillä keittolevyillä , myös induktiolevyillä , ja myös uunissa paistamiseen 220 °C:een asti.
Concept PRO -sarja yhdistää alumiinin ainutlaatuisen lämmönjohtavuuden ja ruostumattoman teräksen korroosionkestävyyden. Nämä kaksi metallia on liitetty viisikerroksiseksi materiaaliksi uusinta tekniikkaa käyttäen. Kolmikerroksinen alumiinisydän, joka on päällystetty ruostumattomasta teräksestä valmistetuilla kerroksilla, takaa nopean lämmönjakautumisen koko keittoastian runkoon. Optimaalinen entistä suurempaan energiansäästöön induktioliedellä. Ruostumattomasta teräksestä 18/10 valmistettu sisäkerros on korroosionkestävä eikä ime makuja tai hajuja. Ihanteellinen hygieniastandardien ja helpon puhdistuksen kannalta.
Concept PRO -pannuissa on lisäksi kätevät irrotettavat kahvat. Älykkään teknisen muotoilun ansiosta ne mahtuvat helposti tiskialtaaseen, astianpesukoneeseen tai jopa pienempään uuniin kahvojen irrottamisen jälkeen. Se säästää tilaa säilytyksen aikana. Irrotettavan lämpöeristetyn kahvan patentoitu mekanismi takaa miellyttävän käsittelyn. Pannut, joissa on irrotettavat kahvat, sopivat erityisen hyvin perheille, joissa on pieniä lapsia, sillä kahvat eivät ulotu lieden tai työtason läpi.
Concept PRO -sarja
- Ensiluokkaiset ruostumattomasta teräksestä valmistetut pannut, jotka on valmistettu laminoidusta materiaalista
- Optimaalinen energiaa säästävään ruoanlaittoon ja paistamiseen
- Nopea ja tasainen lämmön jakautuminen koko pannun pinnalle
- Suunniteltu kaikille lämmönlähteille, optimaalinen induktiolle
- Irrotettavat kahvat - yksinkertainen, käytännöllinen ja turvallinen
- Tilaa säästävä säilytys, helpompi pestä tiskialtaassa
- Lapset huomioon ottaen se vähentää ulkoneviin kahvoihin liittyviä riskejä
- Voidaan käyttää leivontaan uunissa 220 °C:een asti (ilman irrotettavaa kahvaa)
- Astiat ilman liitoksia, hygieeniset, eivät ime makuja tai hajuja
- Astianpesukoneen turvallinen säästää aikaa
WOLL-astian käyttöohjeet
WOLL-Profi-Guss -astiat kuumenevat erittäin nopeasti, joten paistettaessa on tärkeää noudattaa oikeaa lämpötilaa.
Kun paistat tai valmistat ruokaa rasvassa tai öljyssä, kuumenna WOLL-Profi-Guss -astia huolellisesti:
- Kuumenna tyhjää WOLL-Profi-Guss -astiaa lyhyesti korkeimmalla lämpötilalla. Laadukas pohja kuumenee erittäin nopeasti ja tasaisesti.
- Laske lämpötila haluttuun lämpötilaan ajoissa ja lisää rasva tai öljy ja leivonta-aineet.
- Tee testi keittoastian kanssa: jotta tiedät, että rasva tai öljy on oikeassa lämpötilassa, pidä puisen keittoastian kuivaa kahvaa rasvassa. Jos sen ympärille muodostuu pieniä kuplia, rasva on tarpeeksi kuumaa. Tupakointia ei pidä aloittaa rasvasta, koska silloin se alkaa palaa.
WOLL-Profi-Guss -astiat sopivat myös erittäin laadukkaan tarttumattoman pinnoitteensa ansiosta erinomaisesti esimerkiksi rasvattomaan lihan valmistukseen:
- Kun paistat lihaa ilman rasvaa, kuumenna WOLL-Profi-Guss -astiaasi noin 2 1⁄2 minuuttia korkeimmalla teholla. Kokeile, onko pannu kuuma: tiputa kostutetulla sormella muutama tippa vettä astiaan - jos pisarat "tanssivat" pohjalla, pannulla on oikea lämpötila, jos ne katoavat heti, WOLL-Profi-Guss -astia on jo liian kuuma.
- Voit nyt vähentää lämmöntuottoa noin kolmanneksella.
- Lihan on oltava huoneenlämpöistä ennen kypsennystä.
- Nyt kun lisäät lihan WOLL-Profi-Guss-pannuun – liha tarttuu siihen aluksi hieman.
- Kun se irtoaa hieman pohjasta, käännä se ja paista se toiselta puolelta.
- Paahda tai paista lihaa, kunnes se on haluamaasi kypsyysastetta. Verinen: liha ei tarjoa vastusta painettaessa; puolikypsä: lievä vastus; kypsä: liha ei juuri taipu painettaessa.
- Anna lihan levätä uunissa 90 °C:ssa noin 5 minuuttia paistamisen jälkeen.
Additional parameters
| Category: | Ruostumattomat teräspaistinpannut |
|---|---|
| Weight: | 2.4 kg |
| EAN: | 4054359000491 |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Tuotesarja: | WOLL Concept PRO |
| Materiaali: | Ruostumaton teräs |
| Koko: | 24 cm |
| Tuotetyyppi: | Yleiskäyttöinen pannu |
| Väri: | Hopeinen |
| Ominaisuudet: | Soveltuu asianpesukoneeseen, Induktioliedelle sopiva, Soveltuu uuniin, Irrotettava kahva, Ei PFOA:ta, PTFE-vapaa |
| Kpl setissä: | 1 ks |
| Margin: | B |
| Valmistaja: | WOLL |
| Margin-category: | A |
| Uunin enimmäislämpötila °C: | 220 |
| Takuu (vuotta): | 2 |
| Tuotemerkin alkuperä: | Saksa |
| Painoluokka: | Keskiraskas (1,2–2 kg) |
| Kahvan materiaali: | Muovikahva |
| Tuotantomaa: | Saksa |
| Pinta: | Ei pinnoitetta |
| Liesityyppi: | Kaikki tyypit |
| Lämmönjohtavuus: | Asteittainen (2 - 4 min) |
| Pannun muoto: | Pyöreä |
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Proslulá německá rodinná firma |
![]() |
Inovativní pánve a nádobí z litého hliníku od německé společnosti Woll jsou mezi kuchaři proslulé pro svou vysokou kvalitu a odolnost. Od roku 1979 je značka vyrábí ve městě Saarbrucken v malém množství a výhradně ručně.
Již několik desetiletí patří pánve a nádobí německé rodinné firmy Woll mezi to nejlepší, co je na trhu k dostání. K výrobě používá značka inovativní technologii spočívající v pomalém ručním odlévání nejkvalitnějšího hliníku do forem. Díky tomu získávají produkty Woll vysokou odolnost a ideální parametry pro správné vedení tepla. Tímto způsobem výroby mimo jiné plní značka i svůj dlouhodobý cíl, neboť tak minimalizuje dopad produkce na životní prostředí. Vlajkovou lodí celého portfolia je jednoznačně luxusní nepřilnavá titanová pánev s revoluční odnímatelnou rukojetí, kterou můžete použít i v troubě.
